ایران پدیا:آشنایی با دانشنامه

از ایران پدیا
پرش به: ناوبری، جستجو

ایران پدیا، یک دانشنامه است. دانشنامه‌ای اینترنتی که با الگوبرداری از تجارب دانشنامه‌های مشابه دیگر، پایه‌ریزی شده‌است. این دانشنامه، متعلق به تمامی ایرانیانی است که توسط دیکتاتوری حاکم بر ایران، سانسور می‌شوند. ایرانیانی با تمام تنوع‌های قومی و عقیدتی خود، فارغ از جنسیت، نژاد و مذهب. این دانشنامه به کلیة موضوع‌های مطرح در یک دانشنامه می‌پردازد اما از دیدگاه مردم ایران و نه موجودیت حاکم بر ایران. به این ترتیب، سعی می‌شود که مطالب ایران پدیا بی‌طرفانه، بدون لحن تبلیغی و بدون سرقت ادبی از آثار دیگران باشد.

یادآوری: اسنادی که در این دانشنامه بکار گرفته شده‌اند، بدون دستکاری در معرض دید خواننده قرار می‌گیرند در نتیجه ممکن است لحن بی‌طرف نداشته باشند. (مانند وصیتنامه‌ها یا نامه‌ها و گزارش‌هایی که شهود وقایع، تنظیم کرده‌اند). ایران پدیا مجموعه‌ای از نوشتارهای خلاصه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تمامی عرصه‌های دانسته‌های بشری (با اولویت اول ایران) است. داده‌های ایران پدیا با استناد به منابع گوناگون اما با ذکر منبع تنظیم می‌شوند.

برخی مقاله‌های ایران پدیا ممکن است تنها یک خط باشند و نه بیشتر! اما همین مقاله‌های یک خطی به مرور زمان و با رعایت قوانین ایران پدیا تکمیل خواهند شد.

آشنایی با تاریخ ایران بویژه تاریخ معاصر آن که مورد سانسور شدید دیکتاتوری حاکم بر ایران قرار دارد، وظیفه مقدم این سامانه است. از همین‌رو تک به تک قربانیان سیاسی دیکتاتوری سابق و دیکتاتوری فعلی حاکم بر ایران می‌توانند در این دانشنامه معرفی شوند. معرفی انسان‌هایی که جان خود را فدای آبادی میهن و آزادی هموطنانشان کردند، یکی از رسالت‌های این دانشنامه است و به آن افتخار می‌کند. اما همزمان باید یادآور شد که: ایران پدیا محل تبلیغ حزبی و گروهی نیست.

آشنایی با ایران پدیا

منابع